- Home
- Rack Studs Series II - Maroon (Rail Thickness up to 2.2mm)
This Rackstud is designed to fit 14AWG square hole server rails. The stud is installed from the front of the rail which simplifies the installation in tight spaces. Once the stud and lock washer is installed, equipment can be easily be hung while you secure it in place with the nut.
Features:
- Redesigned nut with screwdriver slot
- Longer threads makes hanging gear easier
- Improved leverage strength up >30%
- Now even easier to insert


| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | Maroon Stud, Yellow Lock Washer, Black Nut |
| Stud Material | Grivory |
| Washer Material | PP |
| Nut Material | Glass Filled Nylon |
| Vertical Rail Hole | 9.2 to 9.89mm (0.362" to 0.389") |
| Vertical Rail Thickness | ? 2.2mm/0.086" (or 14 Gauge) |
| Maximum Equipment Weight | 20kg (44lbs) |
| Push-In Force | 46kgs/101lbs |
| Pull-Out Force | 92kgs/202lbs |
| Shear Strength | 156kg/343lbs |
| Rack Compatibility | |
| Manufacturer | APC B & R Enclosures Compaq Dynamix Eaton Hallam Hoffman Minkels Modem Pak Over IP NetArc Panduit R4PCN Rack Technologies IQ rack Rittal StarTech (DuraRak) |
| Approvals | |
| SGS Labs | Yes |
| RoHS |
Yes |
| Reach |
Yes |
| Packaging Information | |
| Package Quantity | 20, 100 |
| Product Weight | 20 pack - 0.16 lbs [0.07 kg] 100 pack - 0.78 lbs [0.36 kg] |
Related Products
SKU: MED-CASE-BLU-RAY-100PK
BARCODE:
AVAILABILITY: Out of Stock
PRODUCT TYPE: Media (CD/DVD)
VENDOR: Modcom IT Solutions
Single Slim Blu ray Case 11 mm 100pcs/box
SKU: ACC-POWER-MONSTER-123061
BARCODE:
AVAILABILITY: In stock (3 items)
PRODUCT TYPE: Accessory
VENDOR: Modcom IT Solutions
Monster 2MNAC0948B0L2 6 AC + 2 USB-A 6ft Nylon Cord and 1200J Surge Protector The Monster indoor 1200-joule surge protector power strip with nylon cord features six outlets and two USB Type-A ports to meet all your power needs. 1200...
SKU: Med-DVD-RW/mini-TDK-3pcs
BARCODE:
AVAILABILITY: In stock (3 items)
PRODUCT TYPE: Media (CD/DVD)
VENDOR: Modcom IT Solutions
TDK Mini DVD-RW Camcorder Computer 30 Min Rewritable DVD Disk 3 Packs
SKU: BT-ADT1T2
BARCODE:
AVAILABILITY: In stock (5 items)
PRODUCT TYPE: SEALED LEAD ACID BATTERIES
VENDOR: Modcom IT Solutions
Description: This terminal adapter has an F2 male tab on one end and an F1 female tab on the other. It is used to convert an F1 (0.1875") tab to an F2 (0.25")tab. Physical Characteristics Dimensions L x W...
SKU: RM-105
BARCODE:
AVAILABILITY: In stock (3 items)
PRODUCT TYPE: OPEN FLOOR RACKS
VENDOR: Modcom IT Solutions
This 2-post relay rack is 19 inches wide, and 42U in height. It is typically used to mount networking and audio/video rack mountable equipment. Shipped knockdown in a flat-pack for easy handling and shipping. Physical Characteristics Color Black - Powder...
