- Home
- 24 Port LC/LC Singlemode 9u Duplex Patch Panel - 19" Rackmount 1U
This 24 port patch panel comes loaded with 24 duplex LC 9 micron singlemode female to female couplers. It provides a quick and easy solution for patching terminated fiber cables. It is 1U in height and meant to be mounted on a 19" rack or cabinet.
COMPACT, ECONOMICAL DESIGN
This 19 inch rackmount patch panel provides an affordable and compact solution for rackmount fiber applications. It has 24 slots for patching duplex LC singlemode fiber cables, while using only 1U of rack space. It is ideal for high density applications.
QUICK PATCHING OF TERMINATED FIBER CABLES
This fiber optic patch panel is equipped with female jacks on both the front and back to provide easy connection for fiber cables. The front of the panel is labeled for quick identification.
THE QUALITY AND CONVENIENCE YOU NEED
The preloaded couplers can be easily snapped out and replaced with any standard keystone jacks for easy customized solution. The patch panel is made of cold rolled steel which offers durability and long lasting quality, It also has standard mounting holes for installation on any 19 inch rackmount.
SPECIFICATIONS
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Ports | 24 |
| Fiber Classification | 9 micron Singlemode |
| Product Dimensions | 19" W x 1.75" H [48 cm W x 4.45 cm H] |
| Height in Units | 1U |
| Rackmountable | Yes, 19" Rack or Cabinet |
| Connectors | |
| Front | 24 - LC/LC Singlemode Duplex Female |
| Environmental | |
| RoHS | Yes |
| Packaging Information | |
| Package Quantity | 1 |
| Product Weight | 1.9 lbs [0.86 kg] |
Related Products
SKU: MED-CASE-BLU-RAY-100PK
BARCODE:
AVAILABILITY: Out of Stock
PRODUCT TYPE: Media (CD/DVD)
VENDOR: Modcom IT Solutions
Single Slim Blu ray Case 11 mm 100pcs/box
SKU: ACC-POWER-MONSTER-123061
BARCODE:
AVAILABILITY: In stock (3 items)
PRODUCT TYPE: Accessory
VENDOR: Modcom IT Solutions
Monster 2MNAC0948B0L2 6 AC + 2 USB-A 6ft Nylon Cord and 1200J Surge Protector The Monster indoor 1200-joule surge protector power strip with nylon cord features six outlets and two USB Type-A ports to meet all your power needs. 1200...
SKU: Med-DVD-RW/mini-TDK-3pcs
BARCODE:
AVAILABILITY: In stock (3 items)
PRODUCT TYPE: Media (CD/DVD)
VENDOR: Modcom IT Solutions
TDK Mini DVD-RW Camcorder Computer 30 Min Rewritable DVD Disk 3 Packs
SKU: BT-ADT1T2
BARCODE:
AVAILABILITY: In stock (5 items)
PRODUCT TYPE: SEALED LEAD ACID BATTERIES
VENDOR: Modcom IT Solutions
Description: This terminal adapter has an F2 male tab on one end and an F1 female tab on the other. It is used to convert an F1 (0.1875") tab to an F2 (0.25")tab. Physical Characteristics Dimensions L x W...
SKU: RM-105
BARCODE:
AVAILABILITY: In stock (3 items)
PRODUCT TYPE: OPEN FLOOR RACKS
VENDOR: Modcom IT Solutions
This 2-post relay rack is 19 inches wide, and 42U in height. It is typically used to mount networking and audio/video rack mountable equipment. Shipped knockdown in a flat-pack for easy handling and shipping. Physical Characteristics Color Black - Powder...
