- Home
- 24-Port CAT6A Shielded Patch Panel, 19" Rackmount
This 24 port Cat6a 1U shielded patch panel has shielded RJ45 female ports on the front and 110 punch-down style terminals on the rear. It has a built in cable manager and is meant to be mounted on a 19" rack or cabinet. It provides an easy method to terminate raw Cat6a shielded cable runs.
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | Black Powder Coated |
| Material | Steel |
| Connector Type | Cat6a |
| Color Code | 568A or 568B |
| Ports | 24 |
| Rack Space | 1U |
| Product Dimensions | 19" W x 3.5" H [48 cm W x 8.9 cm H] |
| Rackmountable | Yes, 19" Rack or Cabinet |
| Cable Management | Yes |
| Connectors | |
| Front | 24 - RJ45 Shielded CAT6a Female |
| Rear | 12 x 4 Pair - 110 Style Shielded Punch-Down Terminations |
| Compatible Tool | |
| TLH-410 |
Professional 110/88 Style Impact Punchdown Tool - 4 Pair |
| Environmental | |
| RoHS | Yes |
| Packaging Information | |
| Package Quantity | 1 - Patch Panel 1 - Cable Jacket 25 - Cable Ties |
| Product Weight | 3.2 lbs [1.5 kg] |
Related Products
SKU: MED-CASE-BLU-RAY-100PK
BARCODE:
AVAILABILITY: Out of Stock
PRODUCT TYPE: Media (CD/DVD)
VENDOR: Modcom IT Solutions
Single Slim Blu ray Case 11 mm 100pcs/box
SKU: ACC-POWER-MONSTER-123061
BARCODE:
AVAILABILITY: In stock (3 items)
PRODUCT TYPE: Accessory
VENDOR: Modcom IT Solutions
Monster 2MNAC0948B0L2 6 AC + 2 USB-A 6ft Nylon Cord and 1200J Surge Protector The Monster indoor 1200-joule surge protector power strip with nylon cord features six outlets and two USB Type-A ports to meet all your power needs. 1200...
SKU: Med-DVD-RW/mini-TDK-3pcs
BARCODE:
AVAILABILITY: In stock (3 items)
PRODUCT TYPE: Media (CD/DVD)
VENDOR: Modcom IT Solutions
TDK Mini DVD-RW Camcorder Computer 30 Min Rewritable DVD Disk 3 Packs
SKU: BT-ADT1T2
BARCODE:
AVAILABILITY: In stock (5 items)
PRODUCT TYPE: SEALED LEAD ACID BATTERIES
VENDOR: Modcom IT Solutions
Description: This terminal adapter has an F2 male tab on one end and an F1 female tab on the other. It is used to convert an F1 (0.1875") tab to an F2 (0.25")tab. Physical Characteristics Dimensions L x W...
SKU: RM-105
BARCODE:
AVAILABILITY: In stock (3 items)
PRODUCT TYPE: OPEN FLOOR RACKS
VENDOR: Modcom IT Solutions
This 2-post relay rack is 19 inches wide, and 42U in height. It is typically used to mount networking and audio/video rack mountable equipment. Shipped knockdown in a flat-pack for easy handling and shipping. Physical Characteristics Color Black - Powder...
